CAPT Walter Carl Joller, Jr. USN (Retired) (January 2009)

Captain Joller, a native of Buffalo, New York, graduated from the United States Naval Academy with a Bachelor of Science Degree in Oceanography in 1975.  In November 1975, he reported to Training Squadron TEN at Naval Air Station, Pensacola, Florida for flight training after spending six months of recruiting duty at NRD Buffalo.  In September 1976 he reported to RVAW-110 and was designated a Naval Flight Officer in March 1977.

Captain Joller’s initial aviation assignment was in San Diego, California with VAW-112.  While flying the E-2B with VAW-112, he made two deployments to the Mediterranean aboard USS NIMITZ (CVN 68).  During his second deployment, he was a participant in contingency operations involving the Iranian hostage rescue attempt and the historic 144-day at sea period.

Captain Joller then reported to Naval Air Test Center, Patuxent River, Maryland for duty as aide to the Commander from August 1980 to December 1982.  Following transition training to the E-2C at VAW-110, he was assigned to VAW-117 as a member of CVW-11 aboard USS ENTERPRISE (CVN 65).  During his tour as Operations Officer, the “Wallbangers” earned back-to-back Battle E’s, the Safety S, and the AEW Excellence Award.  Captain Joller’s next tour was with VAW-110 serving as CAEWWS Director and Maintenance Officer.  It was during this time that he served five months with COMIDEASTFOR/CJTFME as Air Operations Officer during the 1987-1988 Iran-Iraq Persian Gulf crises.

In August 1989, Captain Joller assumed duties as Executive Officer of VAW-113, embarked onboard USS INDEPENDENCE (CV 62) in support of Operation Desert Shield.  In January 1991 he assumed command of the VAW-113 “Black Eagles”. He was subsequently assigned to the OPNAV N81 staff as an Aviation Surveillance Analyst in April 1992.  From March 1994 until February 1997, he was Combat Direction Center Officer, Operations Officer and Executive Officer aboard USS CONSTELLATION (CV 64). From December 1997 to March 1998, Captain Joller served as Assistant Operations Officer to Commander, Joint Task Force Southwest Asia during a period of heightened tensions.  In April 1998, he was assigned to the staff of Commander, Naval Air Forces Pacific as Assistant Chief of Staff for C4I and from April 2000 to April 2002, he served as Commander of Airborne Early Warning Wing, U.S. Pacific Fleet.  From May 2002 to May 2004, he completed a tour as Chief of Staff  to Commander, Cruiser-Destroyer Group 5 embarked aboard USS NIMITZ in support of Operation Iraqi Freedom.  From May 2004 Captain Joller served as the Executive Officer, Tactical Training Group Pacific.

In May 2005 Captain Joller retired from active duty and subsequently worked as Assistant Project Manager of Broad Area Maritime Surveillance Program and then a Acting Program Manager of the Acoustic Intelligence Modernization Program with SPAWAR Systems Center, San Diego CA.

Walt is survived by his wife Sue and their two children, daughter Emily and son Erik.